Career Academy Summer Workshop 2012

Workshop Agenda:

Workshop PowerPoint:



Day 1 Documents:

1. Project Based Learning Template:

2. Common Core:
3. PBL PowerPoint:
3. Academy Team Data Reflection:

4. Common Career & Tecnical Core Standards:
5. Article: "The Main Course, Not Dessert":
AcademyName
Teachers who createdthe integrated lesson &the courses they teach
AcademyDataReflection
Completedproject(s)
Additional Curriculum Writing HoursNOTE: CURRICULUM WRITING HOURS TIMESHEET DOCUMENTING UP TO 30 HOURS MUST BE DOWNLOADED & RENAMED USING YOUR LAST NAME. E-MAIL COMPLETED FORMS TO KELLY AMY, KLAMY@VOLUSIA.K12.FL.US SO FORMS CAN BE SUBMITTED TO PAYROLL.
Feedback
AHS - ALAG
Lew Hartman - Criminal Justice, Delia Boehm - Law Studies, Philip Hinkle - English, Jeremy Ossler - Comprehensive Law Studies




AHS - CAPA





AHS - HEMS





DeLand - ENG
Florence Latterner - Geometry Honors,
Jennifer Linden - Applied Physics,
Peter Policke - Engineering Technology,
Connie Schroyer - English I Honors




DeLand - ABC
Greg Gebben-Building Construction




Deltona - EMM





Deltona - GD
Keith Wallace - Communication Technology










Deltona- HSA
Alisha Kellett, Laura Hood, Melanie Jenkins, Norma Faria, and Sheila Cruz




MHS - ACMT
Michael Tomlinson




MHS - ADMT
Al Kelleher - Director




MHS - AHCA
Troy Logan - Chef Instructor
Darla Tedesco - U.S. History
Al Kelleher - ADMT
Michael Tomlinson - ADMT







MHS - ASM
Susana Mandell - Academy Director, Biology




MHS - ASR





MHS - SSA
Tiffany Fuller, 10th grade English




NSBHS - AE
Dennis Humphrey - Engineering CTE
Duncan St. Gelais - 9th & 10th English
Susan McCroskey - Math
Jeremy Brock - Physics






NSBHS - AG





NSBHS - CA





NSBHS - AESM





NSBHS - MA
Jeanne Heifner, Kathleen Zois, Linda Meehl, Susan Zona, Loree Cox, Melissa Gollegly, John Scrivano





PRHS - AECA





PRHS - SSES
Aaron Alves Frances Hawkins
Liz Bigwood
Diane Schaefer








SCHS - AITR
Dru Urquhart
Janet Cunningham
Jenny Rette
Margaret Wintenburg
Jamie Shultz
Michelle Kelley
Kate Freeland
Michelle Eaton-Ruiz




SCHS - AOF
Leesa Holloway
Jean Harms
Susan Prospect
Tracy Waligroski
Christy Grusauskas




SHS - ADD
Randy Griffin
Paul Shuler

File Not Found
File Not Found



SHS - AWDD
Gwendolyn Coy
Sandy Powell

SHS-AWDD




SHS - CD
Dana Beninati
Sandy Powell
Leah Paul
Laura Hannan




THS - ESS
Kyle Hearn - Agriculture (Ag. Tech I/II, Ag. Bio Tech)
Lane Woodward - Agriculture (Ag. Foundations)
Bill Rode - English I
Mary Gerlach - English I
Mary Francis - English II
Karen Gehringer - English II
Sondra McCulloch - Biology










UHS - AOF
Vince Roeshink
Sheryl Flowers




UHS - STEM BMS
Jessica Clayton - PBS
William Lastowski - Bio
Perry Revlett - HBS
Donna Alvatore -Chem








UHS - STEM ENG
Kira Lenhart -
Geometry
Jen Lastowski - Algebra 1 &
Algebra 2
Steve Perri -
Engineering





UHS - STEM GSR
Fred Urquhart- Robotics, Game & Simulation
Vera(Nikki) Obaido-Geometry
Will Stanton-Analysis of Functions
Stephen Benito-Alegbra 2 Honors










UHS - STEM PBT
Jessica Waknine
Erica Saylor
William Lastowski